Zoznam cyklotrás

11. Šturec - Krížna - St. Hory - BB

Zdieľať Zväčšiť mapu    Zväčšiť/Zmenšiť mapu

Popis trasy  Výškopis

0 km 15 km 29 km 44 km

Parametre trasy  Parametre

Celková dĺžka44 km
Obtiažnosťťažká
Časová náročnosť3 hod.
Terénlesná a štrková cesta, asfalt

Popis trasy  Popis

Našu trasu začíname v sedle Malý Šturec, v mieste ktorým prechádza spoločná hranica Banskobystrického a Žilinského samosprávneho kraja. Na toto miesto si buď vyšliapeme po ceste I. triedy z Banskej Bystrice, alebo sa necháme vyviesť cyklobusom – druhá možnosť je príjemnejšia. Cyklobus odchádza na Malý Šturec zo Strieborného námestia v Banskej Bystrici každú sobotu, nedeľu alebo sviatok vždy o 7:30 hod. a cesta trvá cca 50 min.

Zo sedla pokračujeme zvážnicou s miernym stúpaním cca 7 km po červenom turistickom chodníku smerom do Zalámanej doliny. Keď prídeme na tamošiu križovatku lesných ciest, pri malom napájadle, odbočíme doľava a po červenej turistickej značke stúpame ďalších cca 7 km smerom k Horskému hotelu Kráľova Studňa (v tomto úseku sú náročnejšie na stúpanie najmä prvé tri kilometre, potom je stúpanie už veľmi mierne). Po 14 km jazdy prichádzame k horskému hotelu http://www.kralovastudna.com (1277 m.n.m.). Tu sa môžeme občerstviť a oddýchnuť si.

Ďalej pokračujeme po červenej cykotrase, ktorá vedie po štrkovej ceste, poza hotel smerom na Kráľovu Studňu (1384 m.n.m.). Následne nás čaká  2,8 km dlhé záverečné stúpanie po hrebeni na vrch Krížna (1574 m.n.m.), ktorý je tretím najvyšším vrchom v Národnom parku Veľká Fatra. Odmenou nám budú unikátne výhľady z hrebeňa do dolín alebo samotný atraktívny kruhový výhľad z Krížnej.

Z tohto miesta už len klesáme, a to po modrej cyklotrase č. 2584 až do Horného Jelenca. Čakajú nás krásne a dlhé zjazdy, ako aj prejazd salašom, kde si pri troške šťastia môžeme ako tradičné občerstvenie kúpiť ovčí syr alebo žinčicu. Mimochodom miestny bača tvrdí, že tie veľké biele psy sú stále priviazané.. Po prejazde Horným Jelencom sa pri pamätníku “MOR HO!” napojíme na cestu I. triedy po ktorej pokračujeme až do Banskej Bystrice.

Diskusia  Diskusia (3) Pridať komentár

3 názory na “11. Šturec – Krížna – St. Hory – BB

  1. Tato cyklotrasa je naozaj velmi fajn.Pocas krasneho sobotneho letneho pocasia som sa nou vybral aj ja.Veruze pred bacovou pevnostou kde je napis pozor psy som zastal a radsej som tlacil a ked mi dal baca z dialky pokyn ze mozem kludne prejst tak som pokracoval na biku.Ak tam nema zo 12 psov tak ani jedneho.Kedze po cestach jazdim nerad a hlavne po takych frekventovanych ako vedu do BB od Horneho Jelenca tak ja som pokracoval do Dolneho Jelenca a z tade po naucnom chodniku ku zliabkarovi Matiasovi a nasledne do Sasovej.
    No ale kazdy si najde tu svoju trasu ktora mu sekne.Vsetkym cyklistom zdar:-)

  2. Túto trasu som absolvoval pred cca mesiacom a je suprová. Hlavne zjazd z Krížnej do Rybô.

  3. Este by sa tam zisla zmienka o Rybom.

Pridaj komentár