Zoznam cyklotrás

12. Harmanec I. - okruh

Zdieľať Zväčšiť mapu    Zväčšiť/Zmenšiť mapu

Popis trasy  Výškopis

0 km 9 km 18 km 27 km

Parametre trasy  Parametre

Celková dĺžka27 km
Obtiažnosťstredná
Časová náročnosť2,5 hod
Terénasfalt, štrková cesta, spevnená lesná cesta

Popis trasy  Popis

Naša trasa začína na veľkom parkovisku pod Harmaneckou jaskyňou pri reštaurácii Čierna ovca. Na toto miesto si to môžeme vyšliapať z Banskej Bystrice po ceste I. triedy smerom na Martin,  alebo využiť služby cyklobusu smerujúceho na Malý Šturec, ktorý má na tomto parkovisku svoju zastávku. Cyklobus odchádza zo Strieborného námestia v Banskej Bystrici o 7:30 a pri jaskyni je cca o 8:10.

Z tohto parkoviska pokračujeme po ceste I. triedy smerom na Martin, po 500 m odbočíme z hlavnej cesty doprava smerom na lesnú cestu. Ďalej pokračujeme podľa smerovníkov vedúcich k Horskému hotelu Kráľova Studňa, po lesnej asfaltovej ceste, ktorá sa miestami mení na štrkovú a je značená ako zelený turistický chodník. Takto stúpame cca 14 km (z toho posledné 4 km je stúpanie veľmi mierne alebo žiadne).

Keď už máme na dohľad Horský hotel Kráľova Studňa, cca 200 m pre ním, podľa smerovníka, odbočíme doprava na žltý turistický chodník smerom do Bystrickej doliny. (príležitosť občerstviť sa v horskom hoteli si samozrejme nenecháme ujsť. http://www.kralovastudna.com ). Po žltom turistickom chodníku pokračujeme cca 3 km lesným zjazdom po štrkovej ceste na ktorej sa miestami vyskytujú nebezpečné kamene. Následne sa napojíme na asfaltovú cestu po ktorej klesáme celou Bystrickou dolinou až do obce Dolný Harmanec.

Pár metrov pred Dolným Harmancom je odbočka doprava k technickej pamiatke – vodný žľab Rakytovo, ktorý, keď už sme tam, sa rozhodne oplatí navštíviť. (2. min bicyklom, http://www.lesybb.sk/?mid=11 ).

Ďalej pokračujeme okolo sídla Mestských lesov Banská Bystrica až k hlavnej ceste, kde odbočíme doprava smerom na Martin a po cca 1,5 km stúpaní sa dostaneme na parkovisko pod Harmaneckou jaskyňou. Ak na hlavnej ceste odbočíme doľava, po 12 km jazdy sme v Banskej Bystrici.

 

Diskusia  Diskusia (1) Pridať komentár

Názor na “12. Harmanec I. – okruh

  1. Velmi pekna trasa, chodievame viac krat do roka.

Pridaj komentár