Zoznam cyklotrás

09. Donovaly - Korytnica

Zdieľať Zväčšiť mapu    Zväčšiť/Zmenšiť mapu

Popis trasy  Výškopis

0 km 5 km 11 km 16 km

Parametre trasy  Parametre

Celková dĺžka16 km
Obtiažnosťstredná
Časová náročnosť2 hod
Terénlesná cesta

Popis trasy  Popis

Začiatok cyklotrasy je na veľkom parkovisku v strede horského strediska Donovaly. Dreveným mostom prejdeme ponad hlavnú cestu a pokračujeme po zelenej značke k rázcestiu cyklotrás Polianka – Bully. Tam odbočíme doľava a pokračujeme po zelenej cyklotrase č. 5457 smerom na Korytnicu (15 km) cez osadu Polianka. Za osadou Polianka odbočíme doľava do lesa, obídeme závoru a stúpame asi 500 metrov. Lesom pokračujeme až na križovatku lesných ciest, kde podľa cyklosmerovníka odbočíme doľava smerom na Korytnicu (11,2 km) a pokračujeme lesom po zelenej cykloznačke.

Príroda v týchto miestach je naozaj krásna, cyklotrasa prechádza aj cez prírodnú rezerváciu Štrosy, kde sa nachádzajú unikátne skalné sutiny. Keď vyjdeme z lesa, pokračujeme rovno po lúke a čaká nás nás stúpanie na vrch Kečka (1225 m.n.m.). V týchto miestach musíme bicykel chvíľu aj tlačiť. Odmenou nám bude nádherný panoramatický výhľad na okolie.

Ďalej pokračujeme smerom na Kozí chrbát. Pred stúpaním na Kozí chrbát, pri cyklosmerovníku, odbočíme doľava a pokračujeme po zelenej cyklotrase úzkym chodníkom cez les prírodnou rezerváciou Kozí chrbát až do Hiadeľského sedla.

Odtiaľ už len klesáme po širokej lesnej ceste cca 6 km až do Korytnice, kde sa areál bývalých kúpeľov, po rokoch, opäť prebúdza k životu. Na začiatku príjazdu do Korytnice sa môžete osviežiť vodou z piatich zrekonštruovaných minerálnych prameňov. Prostredie okolo nich je upravené. Po cestičke okolo bývalej plničky minerálnej vody prídete asi po 200 metroch k penziónu Svätopluk, ktorý slávnostne otvorili 11. júna 2016. V tento deň sprejazdnili aj cyklotrasu z Korytnice do Ružomberka. Vedie po povrchu bývalej lesnej železničky Korytnička a nazvali ju CykloKorytnička.

Penzión Svätoopluk poskytujú reštauračné a ubytovacie služby. Je otvorený nepretržite. V jeho ponuke nájdete okrem iných grilované prasiatko, jahňa, kurčatá, aj pizzu.

13615514_1390195994330625_3641611988676450673_n

Zelená cyklotrasa po 16 km jazdy končí na križovatke s hlavnou cestou vedúcou na Donovaly. Odtiaľ sa môžete vydať na Donovaly alebo do Ružomberku po spomínanej CykloKorytničke, ktrá meria asi 23 km. Je bez výraznejšieho stúpania.

Ak sa chceme vrátiť do horského strediska Donovaly, môžeme ísť po hlavnej ceste značenej ako červená cyklomagistrála č. 033 cca. 5 km. Druhou možnosťou je, že po 500 m odbočíme z hlavnej cesty doprava a ďalej pokračujeme po zelenej cyklotrase č. 5457 vedúcej cez les, ktorou po 4,5 km prídeme na Donovaly.

Diskusia  Diskusia (0) Pridať komentár

Pridaj komentár